Kargo Takibi ile Kargolar Mercek Altında

Yeni ürün

Daha Fazla Detaylar

 
Daha Fazla Bilgi

Hangi Kargo Şirketi Tercih edilmeli ve Sebebi nedir ?

Öncelikle sözlerime Kargo firmalarının çalışma ve E-Ticaret sektöründeki yerinden bahsetmek istiyorum. Sonrasında ise Kargoların Avantaj ve dez avantajları hakkında bilgi aktarmak daha sağlıklı olacaktır.

Türkiye olarak en iyi hizmet veren Kargo şirketi hangisidir. Muhakkak herkes Yurt içi ve Aras kargo arasında gidip gelecektir lakin değildir. En iyi kargo şirketi UPS Kargo şirketidir. UPS Kargo Hizmet kalitesi yüksek, fiyatları da bir o kadar yüksek olan firmaların başında gelmektedir. Peki madem en iyi firma UPS Kargo neden kimse bunu tercih etmiyor. Sonuçta hizmet iyi, fiyat yüksek olsa ne olur dediğinizi duyar gibiyim. :)

Örneğin; Bir ürün var Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, Sürat Kargo ve MNG Kargo ile çalışan firmalar 100 TL ye satıyor. Sonra biz hizmet kalitemizi arttıralım ve UPS Kargo ile çalışalım diyoruz. Ürün fiyatı da tabii UPS Kargo fiyatından dolayı 110 TL olmaktadır. Fakat yapılan araştırmaya göre %70 kullanıcı ilk önce internette satın alacağı ürünün en uygun fiyatlı olup olmadığına, %25 Kesim en uygun fiyatlının Ücretsiz Kargosuna, %5 ise kargo firmasına dikkat etmektedir.

Buda ortaya E-Ticaret firmalarının en uygun kargo ile çalışma gereksinimini ortaya çıkarmaktadır, Çünkü Kargo fiyatları aralarında çok fazla fark yer alıyor ve aynı şekilde kalite de yer almaktadır. Hizmette Fark yaratma fikri bizim milletimizde pek tutmuyor. Hizmet Kalitesini arttırmak isteyen firma özel paketleme malzemesi alır, özel Kutu Yaptırır, En iyi kargo firması ile çalışır. Sonuç +20 TL fiyat yükü. Bizim insanımız ürünü satın alırken en uygun olsun satıcı firma ne yaparsa yapsın gözüyle bakıp, kargo kaynaklı sorun yaşadığında 20-30 TL fark verseydik kaliteli firma ile çalışsaydınız derlerdi. Fakat ilk ürünü alırken asla 20-30 TL yüksek ürünü satın almaz aksine bu fiyata hangi enayiye satacak acaba bak daha ucuza buldum diye övünürler.. :)

Kargo Mağdurları

Mağduriyeti Yaşamadan öğrenemiyoruz. Bir Musibet, Bin Nasiyatten iyidir atasözü sanırım bunun en iyi açıklamasıdır.

Dolar Yükseliyor, Bana mı yükseliyor ben TL ile alışveriş yapıyorum diyenlere ithafen şunu belirtmek istiyoruz. Yurt dışından gelen ürünlere hatta burada imalat yaptığımız ürünlerin %90 Hammaddesi gene dolar azlı olmaktadır. Yani dolar yükseldi Türkiye’de üretim yapalım dediğimizde aynı şekilde maliyetler yükseliyor ve doğal olarak fiyatlar artıyor. Kargo şirketleri de aynı durumdan muzdaripler. En önemli giderleri Personel Giderleri ve Yakıt giderleri olan Kargo şirketleri Petrolün varil fiyatına gelen yüklü zamanlardan fazlasıyla nasibini alan sektörler başında gelmektedir. Ayrıca Eleman maaşlarına ve Vergi dilimlerine gelen Gizli zamlar yer alıyor. Eleman bunun farkında bile değil fakat vergi dilimlerinden ve sgk pirim ödemeleri derken bir elemanın maaş harici maliyeti +2.000 TL civarına geliyor. Bu sebepten dolayı bu dönem eleman çalıştırmakta çok mantık işi gelmiyor..

Kargo Yoğunluk ve Kargo Açılış ve Kapanış Saatleri

Yukarıda saymış olduğumuz tüm maliyetleri kargo fiyatlarına eklediğimizde en uygun kargolar bile 1 sene öncesinin en pahalı kargo fiyatlarına geldi. Kargo firmaları da tabiî ki aktif çalıştığı firmalara %150’ye varan fiyat artışları ile kapılarını çaldı. Bazıları pazarlık ile %100 seviyelere çekti bazıları ise hallerden anlayıp kabul etti ve fiyatlara ekledi. Bu basit gözüken fakat ürün başına etki eden 5-10 Tl fiyat artışları bazılarının sektörden etti. Ürün satın alırken en düşük fiyata ve ücretsiz kargoya önem veren bir toplum olarak +1-2 bile yüksek fiyat ile karşılaşsak en uygun fiyata satın alma derdinde oluyoruz..

İşte size kargoların piyasadaki önemi ve ürün fiyatlarına etkilerinden kısaca bahsettik. Kargoların ürünlere verdiği zararlar ise, Tamamen sektörün hızla ilerlemesi ve kargo şirketlerinin büyüyen E-Ticaret sektörü ile paralel olarak aynı oranda büyümemesidir. Örneğin 4 eleman ile günlük 400 kargo karşılayan bir şube şu anda normal zamanlarda 2500 kargo karşılıyor. Önemli Kampanya günlerinde ise 6.000 Kargoyu karşılamak zorunda. Peki personel sayısı; Gene 4.. İşte kargıların teslimatlarındaki gecikmeleri kırık gelen kargolar ve internette neredeyse tüm kargo şirketlerinin efsane kargo fırlatma videolarının diğer sebebi de budur.

Kargo Personelinin Psikolojisi

Peki Personel hak ettiğini almadığında ne yapar ?

Kargo şirketleri bugüne kadar ki en parlak dönemlerini yaşıyor fakat verimsizlik ve büyüme konusundaki ağır tavırları sayesinde Tüm Büyük E-Ticaret firmaları kendi lojistik ağını kurmaya çalışıyor. Bunun en büyük sebebi kargo şirketlerinin kendini geliştirememesi ve artan E-Ticaret hacmini karşılayamamasıdır. Kısacası kendi rakiplerini kendileri doğuruyorlar. Ortada bir Arz ve Talep var iken bu ağırlık sadece ticari alan içinde pasta dilimini açıkça bölüşmek istemenin bir haykırışıdır.

Sağlam Yatırım ve Sektöre yenilik katan lojistik firması tek el bile olabilir !

Avrupa da E-Ticaret %75 Seviyelerinde iken Türkiye’de henüz %5 seviyelerindedir. Bu demek ki; Ülkemizin şu anda ki E-Ticaret siparişlerine yanıt verememesi ileriye dönük olarak çok daha büyük trajikomik videoları görmemiz ile sonuçlanacaktır. Lojistik sektöre anlaşmışlar gibi kimse yatırım yapmıyor. Kargo Firmaları ve acenteler olarak hizmet vermektedir. Peki bu nedir ? Örneğin Mahallenizde bir Aras Kargo firması var. Tabelası Aras Kargo diye Aras Kargonun kendisine ait olduğu anlamına gelmemektedir. Franchising sistemi kargo şubelerinde geçerlidir. Bu sebepten dolayı bir bölgedeki kargo şubesi çok iyi hizmet verirken başka bir yerdeki şubenin hizmeti çok farklıdır.  Franchising Sisteminde Firma olarak ARAS KARGO, YURTİÇİ KARGO veya diğerlerinin bu tip acentelere çeşitli yaptırımları ve cezaları yer almaktadır. Kargoların geç teslimatı, Telefonlara bakmamaları gibi birçok faktör yer almaktadır. Bu yaptırımlar bir yerde kan emmeye kadar gitmekte olup acenteleri zarara sürüklemeleri ve hizmette aksaklık ve hizmet kalitesinin en dibe vurması gibi bazı etkileri göze çarpmaktadır. Bu tip durumların yaşanmaması için finansal uzmanların ve strateji geliştirici yetkili kişilerin belirli bir strateji ve yatırım planı oluşturması gerektiğine inanıyoruz. Biz tabiî ki bu işin dış mandalıyız. İşin mutfağında değiliz lakin E-Ticaret anlamında çeşitli sektörlerden uzun yıllar aktif çalıştığımızdan dolayı durumun farkındayız.

Tüketiciler Siparişlerini Kargodan Teslim Alamıyor !

Pratik Bilgisi bir Farkındalık sayfasıdır. Bir kargo şubesine gidiniz 1-2 saat kadar içeride misafir olunuz ve sessiz sedasız gelenleri izleyiz. Personele Sert tutum, Bağırma hatta hakarete varan aşağılıkça bir hareket sergileyenleri göreceksiniz. Peki Neden ? Kargosu şubeye gelmemiş veya adresine gelen kargo ile evde olmasına rağmen evde bulamadık mesajı ile karşılaşmış. Aciliyeti olan İLAÇ ve benzeri ürünlerde İLAÇ ibaresi yer almakta olup önceliği yer almaktadır. Bunun dışında hiçbir şeyin aciliyeti ve karşındakini hakaret etmeni gerektirmez. En önemlisi konu ile alakası olmayan personele kinimizi ve sinirimizi kusuyoruz. Peki ne oluyor ? Şubeden çıktığında belki rahatladın fakat hiçbir suçu olmayan bir insanın gününü mahvettin, Tebrikler (ALKIŞ) .. Biz bu muyuz gerçekten ? Neden derdiğimizi daha sakin ve karşımızdakine saygı göstererek yapmıyoruz. Yapalım o zaman.. Gişelerdeki değerli kardeşlerimize yüklenmek yerine sonuç odaklı ve çözüm odaklı olalım. Tüm Canlıları koruyun ve Saygı gösterin…

Bir Yorum Yaz

Kargo Takibi ile Kargolar Mercek Altında

Bir Yorum Yaz

Aynı kategorideki diğer yazılar: 9