En son yorumlar

Blog arama

En Etkili Motivasyon Nedir ? Enerjimizi Nasıl Koruruz ?

En Etkili Motivasyon Nedir ? Enerjimizi Nasıl Koruruz ?

En Etkili Motivasyon Nedir ? Enerjimizi Nasıl Koruruz ? 

Aklımızı koyduğumuz her şeyi yapabiliriz. Fakat bazen hedeflerimizi gerçekleştirme konusunda beynimizin bize karşı çalıştığını hissedebilir.

Yeni bir beceri öğrenmeyi, formda olmayı ya da paradan tasarruf etmeyi ve bir iş kurmayı, Gelecekteki “bir gün” ile başa çıkacağınızı ümitlendirmeye devam etmeyi planlıyor.

Sakat bir davranış döngüsü. Aslında, psikolojide erteleme, kendini sabote etme şekli olarak sınıflandırılır .

Ama iyi haberler var. Kendini motive etmeyi öğrenmek zor ya da huzursuz hissedebilirken, Psikoloji Gününe ve bilişsel sinirbilime göre potansiyel çözüm oldukça basittir .

Bulgularına göre, Harvard Üniversitesi'nden bir psikoloji profesörü olan Ron Siegel, motivasyonu takip etmenin anahtarının aşağı indiğini öne sürdü: iyimserlik ve eğlenceyi resme geri getirin.

Bu biraz hokey geliyor değil mi? Ne de olsa, bir dönem ödevi ya da vergilerinizi tamamlamak hiç de eğlenceli değil.

Bu alışkanlık bilimsel olmaktan başka bir şey gibi görünse de, arkasındaki nörolojik nedenler değildir.

Araştırmaya göre, tutkularımıza ertelememizin nedeni, ilk psikolojimizde yatıyor:“Modern beyinlerimiz hala tehlikeli bir ortamdahayatta kalmak için eski evrimsel amaç için bağlı Bir milyon yıldan fazla bir süredir, seçici olarak tehlike sinyallerine uyarlanmış özel nötr yapılar geliştirdik. ”

Dolayısıyla, yaratma ve üretken olma zamanı geldiğinde, hedeflerimizi elde etmenin zevkli ve ödüllendirici yönlerine odaklanmak yerine, beyinlerimiz yeni bir şeyler yapmanın veya kendimizi ortaya koymanın ya da cüret etmenin beraberinde getirdiği endişe ve korku üzerinde durur. başaramamak.

Hayatta kalma moduna giriyoruz ve potansiyel olarak rahatsız edici durumlardan uzak duruyoruz. Aslında, iyimserlik ve eğlence, evrimsel olarak konuşursak, beynimiz için nispeten yeni kavramlardır.

Bununla birlikte, hayallerinizi yaratmak ve başarmak için çaba harcamadan ve tatmin edici hissettirmek için yapabileceğiniz birkaç son derece kolay yöntem vardır:

Ölçeği lehinize çevirin

Siegel, kendi kendine motivasyonunu engellemekten kurtulmanın basit bir yolunun bir liste yazmak ve başlamanın ilk sancılarından daha ağır basacak bir şeyler yapmaktan keyif almak olduğunu ileri sürüyor.

Basit iki sütunlu artılar ve eksiler listesi sadece hile yapacak. Evet, işte bu Excel elektronik tablosunu yaparken eğlenceli olmayabilir, başınızın üzerinde asılı olmadan hafta sonunun tadını çıkarmanın iyi bir değer olduğunu anlayacaksınız.

Bu yöntem kendi içinde etkili olsa da, bir sonraki adım bu tekniği gerçekten eve yönlendiren şey:

Tüm vücut deneyimini görselleştirin

Listenizi yazarken, hedefinize ulaşmanın size getireceği kesin duygu ve hisleri görselleştirmeye ve canlandırmaya çalışın.

Amacınız örneğin daha sağlıklı bir diyet uygulamaksa, sonuçları nasıl hissedeceğinizi visseral olarak hayal etmeye çalışın. Daha fazla enerjiye veya daha iyi bir cilde nasıl sahip olacağınızı ya da kendinizi kalp hastalıklarından nasıl koruyacağınızı düşünün.

Zihinsel olarak başarı sürecinde ve beraberinde getirdiği neşe ve faydaları kullanarak beyninizi korkudan başka bir şeyin motive etmesini sağlayabilirsiniz.

Görselleştirme, hedeflerinize başarıyla ulaşma şansınızı arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Başka bir makalede Psikoloji Bugün , “araştırma, zihinsel uygulamaların neredeyse gerçek fiziksel uygulama kadar etkili olduğunu ve her ikisini de tek başına yapmaktan daha etkili olduğunu” ortaya koyuyor.

İlerlemeni ödüllendir

Bunun için, “Ama ben çocuk değilim. Her şey yaptığımda ödüllendirilmeme gerek yok. ”

Bununla birlikte, Profesör Siegel'in amacına geri dönersek, sürdürülebilir öz motivasyonun en kritik yönlerinden biri, zevk ve neşedir ve bir ödül sistemi bunu başarmanın harika bir yoludur.

Hedeflerinize ulaşmak için kendinizi ödüllendirmek iyi bir öz bakım tekniği değil, aynı zamanda beynimizin kimyasını değiştirir ve bizi daha motive edebilir.

Motive olmuş insanların beyinlerini tembel insanların beyinleriyle karşılaştıran bir çalışmada , beynin belirli bir bölgesindeki dopamin seviyeleri, insanların kendi kendine motive olma yeteneklerinde büyük rol oynadı. Bir ödül beklentisiyle dopamin salınmaktadır ve başarılar için kendinizi ödüllendirmek, yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

Doğru ödülleri seçin

Olumlu motivasyon işe yaradığı için, kazancınızı cömertçe harcamak gibi karşı-üretken ödüller ile kendi kendine sabote etmek gibi bir hata yapmayın. As LifeHacker koydu, “ödülleri ise kendinizi hedefe kendisini zayıflatmak vermek, sadece geri ayarlamak için hizmet vermektedir.”

Unutmayın, kendinize yatırım yapmak, kendinize verebileceğiniz en büyük hediyedir . Yeni “bunu hakediyorum” yenilik yıprandıktan sonra sizi cezalandırmak yerine sizi yıllarca ödüllendirmeye devam eden bir şey olmalıdır.

Heyecan verici bir sınıfa girmekten gelecekteki çabalar için para ayırmaya kadar her şey eğlenceli olabilir - üretkendir - kendi kendine motive olmanın yolları. Geleceğinize yatırım yaparak kendiniz için harika bir şey yapıyorsunuz Bu harika hissetmek için bir şey!

Minik kazançları kutlayın

Başarıya giden yoldaki çoğu insan gibi, muhtemelen mücadele ettiğiniz büyük - umarım cüretkar - uzun vadeli hedefleriniz vardır. Fakat muhtemelen bildiğiniz gibi, bu büyük beklentiler bir gecede gerçekleşmeyecek .

Bu yüzden her gün sembolik bir yumruk pompası yapmak için zaman bulmalısınız. As Tech.Co kurucularından Frank Gruber koydu, “aslında yol boyunca küçük başarılar kabul eğer olup, sürdürülebilir ve katlanılabilir hale getirmek için tek yol - - zor bir Bu bir yolculuk.”

Bu küçük kazançları kutlayarak, günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz bir günlük kendi kendine motivasyon dozu bulacaksınız.

Sürece hedefleri tamamlayıp tamamlamadığını eğlenceli, ödüllendirici, duyusal deneyimleri odaklanarak açmışsanız, olacak sonuçta Çok çalışarak olsun.

Yayınlanan 2019-09-04 Motivasyon 0 971

İlgili Makaleler

İnatçı Olmak !

Kötülüğe karşı iyiliğe koşmak gibi inatçı olun. Detaylar yazımızda.

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol