En son yorumlar

Blog arama

Tahin ve Pekmezin mucizevi faydaları nelerdir ?

Tahin ve Pekmezin mucizevi faydaları nelerdir ?

1.Kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen pekmez karaciğer hastalıklarının tedavisi aşamalarında destekleyici bir rol üstlenmektedir. Özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.

2.Pekmez yüksek kalsiyum içermesinden dolayı kolon kanserini önleyebileceği düşünülmektedir. Ayrıca kanser tümörlerine karşı etkili olabilir.

3.Bir çorba kaşığı pekmez önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez DNA’ları serbest radikallere karşı korur. Etkili bir antioksidan olması pekmezin kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülmektedir.

4.Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutta enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur. Ayrıca demir kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.

5.Pekmez kalp sağlığını korumak ve kalp krizi, inme ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için gerekli vitamin ve minerallerin çoğunu sağlamaktadır. Pekmez manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini içerir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasını tedavi eder inme riskini düşürür ve kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

6.Pekmez pek çok vitamin ve mineral sağlar. Sıfır yağ ve çok az kalori içerir. Kilo vermek isteyenler için harika bir besin kaynağı olabilir.

7.Pekmez cilt sağlığı için büyük fayda sağlar. Egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir . Bunun dışında cilt kırışıklıklarını giderebilir ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.

Tahin ise susamın ezilerek ve çeşitli işlemlere tabi tutularak akıcı yağ gibi bir hale gelmiş şeklidir. Tek başına özellikle mide rahatsızlıklarını gidermede etkilidir. İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein vardır. Bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekleyen tahinin faydaları: 1.E, C ve B vitaminleri açısından zengindir. Hücre yapısının bozulmasını engeller.

2.Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

3.Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. İdrar söktürücüdür.

4.Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.

5.Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

6.Anne sütünü arıtıcı özelliği bulunmaktadır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir.

7.Kemik gelişiminde, yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır.

8.Pekmezle karıştırılarak tüketildiğinde sadece enerji vermekle kalmaz, hem kan yapar, hem kış aylarında üşümeyi engeller.

9.Besinlerin midemizde uzun süre kalmasına yardımcı olarak acıkmayı geciktirir. Kendine has özel bir kokusu olan tahin, suyla temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan saklanabilir.

Yayınlanan 2019-09-14 Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Şifalı Bitkiler 1 3430

1 Yorum

  • Abdurrahman algül

    Abdurrahman algül 2019-09-23 Yanıt

    Cok faydali bir bilgiydi:-)

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol