En son yorumlar

Blog arama

Sağlıklı Zihin, Kitap Okumak ile Olur Diyenler Burada mı ?

Sağlıklı Zihin, Kitap Okumak ile Olur Diyenler Burada mı ?

SAĞLIKLI ZİHİN KİTAP OKUMAKTAN BESLENİR

Evet; Şimdi uzman psikiyatri ve  hekimlerin zihin okuma ve zihnini yönetme hakkında değerli makalesini sizler ile paylaşıyor olacağız.

Şimdi zihninizi elinize alın ve Hobilerinizden ve Beyninizi günlük hayatta en çok yoran konuları düşünün. Hemen bir gruplandırma yapın. Mesela Gün içinde zihninizi %80 günlük işler ve %20 boşta tuttuğunuzu düşünelim. Bu %20 içinde ne yapıyorsunuz. Oyun, Satranç, Kitap Okumak, Strateji Oyunları vb bir çok alanı %20 içine attığınızı düşünelim.

Öncelikle dürüst olmakta fayda var ve yukarıda belirttiğim %20’yi maalesef kendimize ayırmıyoruz. Günlük Whatsaap, Facebook, Twitter gibi uygulamalar %20’yi alıp götürüyor. Yapılması gereken şey çok basit. Şimdi bir yandan biz bu uygulamalardan vazgeçmeyiz diyorsunuz ve ben size bu uygulamalardan vazgeçmeden zihninizi korumanın yolunu veriyor olacağım. Öncelikle %80 lik oran içinde öncelikle günlük zaman diliminde sizi yoran düşüncelerden kurtulmaktır. Bu düşünceler sizi sürekli aşağıya çeker ve sizlerin enerjisini düşürür.  Buda sizin gündelik hayattaki performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Zihin Okuma ve Zihni Boşaltma

Öncelikle bu olumsuz düşüncelerden ve bizi bu olumsuz düşüncelere çeken insanlardan kurtulmak veya ayıklamak gerekmektedir. Bu durum bizi %80 lik kullanım sağlanan alanı daha verimli kullanmamızı sağlayacaktır. Bilgisayarlarımızda dosya sıkıştırmak veya kullanılmayan uygulamaları kaldırmanın bilgisayarımızı hızlandırmak gibi büyük verimlilik sağlar. Aynı Durum zihnimiz için de geçerlidir. Bu yukarıdaki faktör en önemli faktör olup bu işlemi doğru yapmamız durumunda %80 lik verimli kullanamadığımız alan %50 seviyelerine gerileyecek olup bize %50 lik alan açılmış olacaktır. İşte bu alanları %20 önceki kullandığımız şekilde Twitter, Whatsaap ve sosyal medyaya ayırabiliriz ve bize extra %30 alan kalır. Bu alan kesinlikli Kitap veya Dergi okumak üzerine olmalıdır.

Kitapta okuduklarımızı internette de okuduğunuzu düşünüyorsanız ve E-Kitap gibi uygulamalara sardıysanız hata yapıyorsunuz. Kitap veya fiziksel dergileri okumak dijital ortamlardan çok daha önemli ve gereklidir. İnternette okuduklarımız göz retinalarımıza zarara vermekte olup dikkat dağınıklığı ve okuduğumuzu anlama konusunda ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı okuyacağınız tüm eserler kesinlikle fiziksel Kitap ve Dergi üzerine olmasında fayda yer almaktadır.

Yayınlanan 2019-11-02 Kitap, Sanat ve İnsan 1 836

1 Yorum

  • Hatice Çetin

    Hatice Çetin 2019-11-02 Yanıt

    Güzel yazı olmuş. Faydalı bilgiler ve Zihin oyunlarını doğru yönlendirmeyi hedefliyor. Güzelmiş.

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol