En son yorumlar

Blog arama

Baklagillerin insan vücuduna etkisi

Baklagillerin insan vücuduna etkisi

Baklagillerin insan vücuduna etkisi

Öncelikle baklagiller deyince ağız burun kıvıranlarımız var.

Kimse kusura bakmasın ama baklagillerin insan vücuduna her dönemde etkisi olmuş zararı ise kolay şekilde çözülebilecek minik sorunlar çıkarmıştır.

Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin listesinde baklagiller her zaman vardır ve olmalıdır.

Uzun süre tok tutması ve içeriğinde ki zararsız yüksen protein olması nedeniyle hem sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin ve sporcuların yemek listelerinde mutlak bulunmaktadır.

Protein her vücudun ihtiyacıdır ancak aşırı derecede tüketilmesi vücutta kollestrolün yükselmesine sebep vererek akciğer ve kalbi yorarak sağlığınızı tehlikeye atar.

Bu nedenle protein vücuda dengeli şekilde alınması önemlidir.

Baklagiller sağlınızı korumak ile görevlidir.

Başlıca Kalp sağlığınızı korur, doymuş yağ oranları sizin kollestrolünüzü yükseltirken baklagillerde tam aksine kontrol altına alır ve sağlınızı düzene girmesinde büyük etken sağlar.

Özellikle kalbiniz için haftada iki kez tüketilmesini bu işin uzmanları söylemektedir 

Baklagillerin ikinci özelliği Bağışıklık direncinizi artırır.

Özellikle annelerimiz bizler küçükken yaptığında tamamen bilinçsizce yine mi ya derdik.

Şimdi yetişkin birey olunca ve aslında baklagillerin değerini öğrenmeye başladıkça dışarıdan vitaminler alıp bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için çaba harcamak yerine baklagilleri haftada 2 gün bulundurmaya özen gösterir olduk nedeni ise içerisinde bulunan E vitamini magnezyum ve potasyum sayesinde ciddi anlamda bağışıklığımızı güçlendirmesidir.

Bebeklerinde sıvı gıdalara geçmeye başladığında yapılan yemeklerin ve içerisinde bulunan kemik suyu ile karışması küçük yaşta bağışıklıklarının daha fazla güçlenmesini sağlar.

Baklagiller kan basıncını da düşürür.

Baklagiller

Kan basıncında fazla proteinden ötürü yükselmesine sebebiyet verir kan basıncı yükseldikçe de tansiyon ve şekeriniz artar bunu dengede tutabilmek adına baklagiller ailesi bu konuda da başarılıdır ve dengede kalmasına büyük etken olur. 

Baklagiller vücutta eksik olan demir eksikliğinide gideriyor. 

Baklagillerin içinde bulunan Demir yetişkinlerde bulunan Demir eksikliğini giderir.

Demir eksikliği Et yememe alışkanlığı olan insanlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Baklagillerin kemik suyu ile birleşmesini yukarıdaki etkenlerde belirttik. 

Baklagiller kendi başına bir vitamin deposu olmak ile beraber kemik suyu ile birleştiğinde kalsiyum daha fazla katlanıyor ve taze işlenmemiş olarak bağırsak ve hücrelerimiz ile buluşuyor bu nedenle evinizden eksik etmemenizi öneriyor uzmanlar. 

Baklagiller için bir bilgi daha paylaşacağım ama siz buna diyeceksiniz ki ne alaka bende aynı şekilde ne alaka dedim ancak araştırıp da etkisi olduğunu öğrenince vay be diyerek şapka çıkarttım.

Arkadaşlar baklagiller sinir sisteminde de çok etkili  baklagillerin içinde bulunan B12 veB vitaminlerinin yanı sıra birde içerisinde tiamin riboflavin,niasin ve folik asit içerdiğini biliyor muydunuz ?

Arkadaşlar bu vitaminleri vücudumuzda eksikliğini giderebilmek adına nasılda avuç dolusu vitaminler kullandığımızı, elinizden geldiğince atalarımızın önerilerini kulak ardı etmeyin var bir bildikleri.

Bu arada vücudumuzda bütün vitaminlerin eksikliği farklı stres kazançlarına neden olur bu nedenle iyi beslenmek vücut sağlığınız kadar psikolojik sağlığınızı da korur.

Küçük yaşlarda gelecek kuşakların sağlıklı bireyler olmasının tek yolu sizin sağlığınızdan ve alışkanlıklarınızdan geçer bu nedenle kendinizi ve sevdiklerinize iyi bakın. 

Kilo kontrolü ve Obezite’yi önlemek,

Kilo kontrolünde size baklagiller şu şekilde yardımcı olacaktır. İçeriğinde çok fazla lif bulundurmaktadır ve bildiğiniz üzere Zararsız protein bulunur ve kilo almamaya karşı vücut savaşır

Sebebi baklagiller aynı zamanda metabolizmanızı da çalıştırır bu nedenle karbonhidrattan da uzak durarak çok fit ve sağlıklı aynı zamanda vitamin alarak sağlığınızı korur ve daha mutlu bir birey olursunuz. 

 Baklagiller Nelerdir

 

Yayınlanan 2020-04-09 Tarafından 0 850

İlgili Makaleler

Baklagillerin insan vücuduna etkisi Nelerdir ?

Kuru Baklagiller ve Diğer baklagillerin vücuda faydaları hakkında bu yazımızda öğreneceğiniz çok fazla detay yer...

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol