En son yorumlar

Blog arama

Empati Nedir ?

Empati Nedir

EMPATİ

Empati, bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısı ile bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecidir. 

Zeka bilişsel gelişim için ne kadar gerekliyse, empati de kişilerarası iletişim için o derece önemlidir. Sosyal beceriler ve olumlu sosyal davranışlar çocuklar için hayati önem taşımaktadır.

Empati çocukların daha az saldırgan, daha çok yardımsever ve daha gelişmiş ahlaki yargılara sahip olmaktalar. Empati tepkilerin gelişimi sosyal becerilerin büyük ve önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Anne/baba ve çocuk ilişkisinin temelindeki en önemli kavram. Bizler çoğunlukla bu kavramdan yoksun büyütüldük, ilerleyen yaşlarda çocuğumuz olduğunda konuyla ilgili bilgili ve istekli bile olsak ne yazık ki uygulamada sorun yaşıyoruz. Empati de iletişim için sadece bilgi yetmiyor. Sabır, anlayış ve sevgi de gerekiyor.

Mesela Kızılderili’ler birini yargılamadan evvel yargılayacağın kişinin mokasenleriyle (ayakkabı) dolaş önce denilmiş onun ayakkabıları giyebilmek için, evvela kendimizinkileri çıkarmalıyız Birçok insan kırıcı davranışlar sergileniyor kendilerini karşılarındaki insanın yerine koyamıyor,

Empatinin Üç Kuralı

Empati

•Bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakmaya çalışması
•Karşısındakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve
hissetmek
•Karşısındaki kişiyi anladığını o kişiye ifade etmek

Parapsikolojide Empati

Empati, birbirlerine manevi açıdan bağlı iki canlı arasında duygu ve ruhsal hallerin aktarılması fenomenine ve bu psişik irtibata parapsikolojide verilen tanımdır. Kimilerine göre telepatik bir irtibat şekli olarak sayılmaktaysa da telepatiden farkı, tanımından da anlaşıldığı gibi empatide düşünce ve imaj aktarımının gerçekleşmemesidir.

Örneğin; aralarında empati bulunan iki kişiden biri bir bedensel rahatsızlıktan acı çekerken diğer kişinin bedeninin de aynı bölgesinde acı duyduğu fark edilmiştir.
Gözlem ve deneyler empati halinin anne ile çocuklar arasında ve ikizler arasında daha sıklıkla gerçekleştiğini göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, empati halinin özellikle ebeveyn ile yavrular arasında gerçekleştiğini ortaya çıkarmaktadır.

Örneğin; bir deneyde, yavrularından kilometrelerce uzağa götürülen bir anne tavşanın, yavruları öldürüldüğünde acı acı bağırdığı gözlemlenmiştir.

 Empati Ne Demektir ?

 

 

Yayınlanan 2020-04-09 Tarafından Motivasyon, Kitap, Sanat ve İnsan 0 1577

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol