En son yorumlar

Blog arama

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler ve Nedenleri

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler ve Nedenleri

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur( ÇÖZÜM YOLLARI)

Tırnaklardaki beyaz lekeler, bilimsel adıyla Lökoniki, birçok farklı sebepten oluşur. Çok yüksek ihtimalle, hayatınızın bir noktasında tırnaklarınıza bakıp nokta ya da çizgi şeklinde küçük beyaz lekelerle karşılaşmışsınızdır.

Tırnaklardaki beyaz lekeler her zaman oluşabilir ve çok kısa bir sürede yok olabilir. Lökonikinin dört türü vardır:

1. Punktata

Bunlar tırnağınızın alt ve üst kısmında ortaya çıkan küçük noktalardır. Küçük ve tekrarlanan darbeler sebebiyle genellikle çocukluk döneminde görülür. Kemoterapi sonucu da ortaya çıkabilir.

2. Striata

Bu tip lökoniki, birbirine paralel şeritler halinde ortaya çıkar. Manikürün sert yapılması halinde genellikle kadınlarda görülür. Kemoterapi sonucu da ortaya çıkabilir.

3. Kısmi

Tırnağın belirli bir bölümünü etkiler ve genellikle tırnağın en uç kısmında görülür.Tırnağın tamamının neredeyse beyaz bir hal almasıdır. Çok az rastlanan bir durumdur. Doğumda ya da çok küçük yaşta görülür.

 Çoğu durumda kalıtsaldır ,Çinko eksikliği bu durumun sebebi olabilir. Tırnak matriksi zedelendiğinde beyaz lekeler ortaya çıkar.

Lökoniki aynı zamanda bazı hastalık ya da sağlık problemlerinden kaynaklanıyor olabilir:

Tırnaktaki beyazlanmalar bazı hastalıkların habercisi de olabilir!

Çoğu zaman basit sebeplerden ortaya çıkan tırnaktaki beyazlamalar bazı durumlarda da vücudun alarm vermesi olarak ortaya çıkabilir. Örneğin;

Tırnak mantarı

Kansızlık

Kalsiyum eksikliği  (şehir efsanesi ) son yapılan test ve tetkiklerde eksikliğin tırnakların renk değişimini etkilemediği ni belirtmişlerdir.,

Vücuttaki keratin hormonu yetersizliği

renk değişiminin etkileyenkozmetik ürünleride olabilir;

Tırnak bakımı için kullanılan yağlar, ojeler veya jeller tırnak yapısını bozabilmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu ürünler bazen ters etki yaratabilmektedir. Uzun süre el ve tırnak bakımı yapılmaması da tırnak beyazlanmalarına neden olabilmektedir.

Protein eksikliği tırnak sağlığını etkiler

Tırnakta beyaz leke yatay şeritler halinde ise protein eksikliğinin göstergesi olabilir. Bu şeritler tırnakta değil tırnak yatağında olduğu için tırnakla birlikte uzamazlar. Beyaz leke, tırnağınızı diğer elinizle sıktığınızda kayboluyorsa protein eksikliğidir. Uzun süre geçmeyen beyazlamalar mutlaka bir doktora gösterilmelidir.

Mineral eksikliği

Mineral veya vitamin eksikliğinde tırnaklarda beyaz noktalar oluşaturabilir. Tırnaklardaki beyaz noktaların çıkmasının en büyük etkeni çinko ve kalsiyum eksikliğidir.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı sarı beyaz lekeler ile başlar. Bu lekeler zamanla tırnağa yayılır ve tırnak kalınlaşır. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Böbrek yetmezliği tırnaklarda ortaya çıkabilir

Karaciğer hastalıkları, siroz ve hepatit tırnaklarda beyaz lekelere neden olur. Böbrek hastalıkları, tırnaklarda beyaz ve pembe lekelere neden olur. Böbrek yetmezliğinde tırnaklar komple beyaz olabilir. Anemi kaynaklı tırnaklarda lekelenmeler oluşabilir.


Aynı zamanda, bazı besinlerin eksikliği de bu durumu oluşmasını tetikleyebilir. Çünkü bu besinler, tırnak oluşumuna ve uzamasına yardımcı olur.

Bunlardan bazıları:

    B6 vitamini

    A vitamini

    Demir

    Çinko

Tırnak oluşumunda rol oynayan bu besinlerin eksikliği durumunda, tırnakta beyaz lekeler oluşur, tırnak güçsüzleşir ve daha çabuk kırılır.

Tırnaktaki beyaz lekelergeçmesi için çözümler:

– Tırnaklarınızı temiz tutun ve nemlendirin.
– Tırnaklarınızda uzun süreli oje bırakmayın.
– Temizlik yaparken (bulaşık, banyo, mutfak temizliği gibi) mutlaka eldiven kullanın.
– C vitamini içeren portakal, greyfurt gibi meyveler tüketin. Taze sıkılmış portakal suyu için.

Tırnak Sağlığı ve Tırnak Mantarı Nedir, Detayları

 

 

Yayınlanan 2020-04-19 Tarafından Sağlık, Sağlıklı Yaşam 0 1599

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol