En son yorumlar

Blog arama

Cevizin Sağlığa Yararları ve Zararları Nelerdir ?

Cevizin batıl inançları ve sağlık açısından vücudumuza faydaları.

Roma 'inanışına göre Ceviz kötülüğü kovar,

Romalılar, kötülüğü kovması sağlık ve bereket getirmesi için düğüne gelen konukların üzerlerine ceviz atarlarmış. Romalılar kötülüğü kovması sağlık ve bereketi Orta Çağ Avrupa'sında cevizin sara nöbetinden, savaşlardan ve şeytani güçlerden koruduğuna Fransız köylüleri, eve bereket getirsin diye tavana içi ceviz dolu bir çanta asarlarmış. Gelinler ileride doğacak bebeklerini emzirirken bol sütleri olsun diye şehrin en büyük ceviz ağacının etrafında dönerek dans ederlermiş.


“Cevizdeki gümüşün, beynin sağ ve sol tarafındaki bilgi alışverişinin hızını artırdığı uzmanlar tarafından fazla ceviz tüketenlerde zeka gelişiminin yüksek olduğu bir gerçektir.”Cevizin çocukların beslenmesine mutlaka girmesi gereken çok önemli bir ürün olduğunu ifade edilmiştir.

Kalple olan mücadelesi

 Cevizin Sağlığa Yararları ve Zararları nelerdir

Cevizin, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (yaklaşık %9-16) ve kan basıncını (diyastolik kan basıncını yaklaşık 2-3 mm hg) azalttığı ortaya koyulmuştur.

 

Kanserle mücadele özellikleri

Cevizler sadece prostat kanseri riskini değil, aynı zamanda meme kanserini de azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, 18 hafta boyunca bir insanın tüketeceği miktara eşdeğer (75 gram) ceviz yiyen farelerin, diğer kaynaklardan aynı miktarda yağ tüketen kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde daha küçük ve daha yavaş büyüyen prostat tümörlerine sahip olduğu görüldü. Genel olarak, bütün cevizli diyetler prostat kanseri büyümesini yüzde 30 ila 40 oranında azaltmıştır. Fareler üzerinde yapılan bir başka araştırmaya göre, günde sadece iki avuç ceviz göğüs kanseri riskini yarıya indirdi ve tümör büyümesini de yüzde 50 oranında yavaşlattı.

 

 

Erkeklerde gelişmiş üreme sağlığı:

Cevizlerin daha az bilinen faydalarından biri, erkek fertilitesi üzerindeki etkileridir. Batı tarzı bir diyete günlük 75 gram ceviz ekleyen erkeklerin canlılık, motilite ve morfoloji gibi sperm kalitesini önemli ölçüde artırdığı uzmanlar tarafında cevizler, E vitamini, folat, melatonin, omega-3 yağları ve antioksidanlar dahil bir dizi nöroprotektif bileşen içerir. Araştırmalar, ceviz tüketiminin genç yetişkinlerde artan çıkarsama ve akıl yürütmeyi de içeren beyin sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir. Bir başka çalışmada da ayrıca, ceviz gibi yüksek antioksidan gıdaların tüketilmesinin, yaşlanmada ortaya çıkan oksidatif strese karşı gelişmiş savunmasızlığı azaltabildiğini, “sağlık alanını arttırdığını” ve ayrıca “yaşlanmayla ilgili bilişsel ve motor fonksiyonları iyileştirdiğini de bulmuşlardır.

 

Cevizin diyette uygulanma durumu

Günde 56 gram ceviz tüketmenin, organ yağlanması görülen aşırı kilolu bireylerde endotelyal işlevi geliştirdiği görülmüştür. Beslen me düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmamıştır.

Cevizin zararları,

Ceviz, aşırı tüketildiği zaman günde 4 taneden fazla vücut ihtiyacı olan kadarını depolayıp, arta kalan fazla yenilen kısmını ise kiloya ve yağa çevirecektir. Bu da vücut için oldukça zararlıdır.

 

 

Yayınlanan 2020-05-11 Tarafından Şifalı Bitkiler 0 806

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol