En son yorumlar

Blog arama

Planlı Olmak ve Planlı olmanın önemi

Planlı Olmak ve Planlı olmanın önemi

Planlı olmak (işinizde & planlı olmak)

Gün için önemli acil yapılması ve saat önemli olmasa da zorunlu yapılması gereken işler vardır.

Öncelikle sürekli değişken bir gününüz varsa öncelikleriniz duruma göre değişiyor olsa bile her gün yapılması gereken ana konular vardır. 

Öncelikli bazı konular illaki olacaktır ve gündem değişecek tir ancak; yapılması gereken o gün mutlak yapılması gerekmektedir.  Günlük yapılan işler ertelenemez nasıl evden çıkarken dişinizi fırçalamadan çıkamamanız gibi kendinize öz saygı gerektiren işlemse bazı yapılması gereken işlerde böyledir zamanını siz ayarlarsınız ama yapılmalıdır. İşinize  öz saygıdan ötürü olur. Bu basit bir örnek ancak hayatınızda kendiniz için kazandığınız alışkanlıktır. Bu nedenle iş yeriniz de de yapılması gereken önemli işler vardır ve net olarak günlük işler ertelenmez.

İş yerinize girerken nasıl kartınızı basıp geldim deyip çıkarken de tam saatimi doldurdum diyerek bilgi vermek gibidir.

Bunun karşılığı ise ay sonunda ben burada idim deme yetisi kazandırır.

 Sonuç olarak;

Yüksek verimlilik, ekibinize ve şirketinize fayda sağlar peki size nasıl etkisi olur;

İşlerinizi daha kısa sürede tamamlaya bilirsiniz. Önemli çalışma ve kritik projelerinizi zamanında tamamlayabilirsiniz,daha önemli çalışma ve projelere zaman ayırma şansı yakalayabilirsiniz.

 Keyifli bir iş hayatı: İşlerin zamanında tamamlanması ile motivasyonunuz ve iş mutluluğunuz artar kazandığınız zamanı kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

 

Şimdi olası plansızlık nedeni ile yaşadığımız sorunlara,

Sürekli yoğunluk modu

Ofis ortamında yetiştiremediğiniz işler bulunuyorsa ya da vaktinizin azlığından sürekli şikayet ediyorsanız nerelerde fazla zaman harcadığınızı tespit edip planlama yapabilirsiniz.

Mesela tel görüşmeleri daha net ve kısa bitebilir.

Devrede bileceğiniz işler varken başkalarının işlerini de üstleniyor hallediyor olabilirsiniz.

Sigara molalarınız insiyatifinize göre planlanıyor ise daha aza çekebilirsiniz.

Özel görüşmeleriniz zoraki durumlar haricinde iş dışında yapabilir.

İkili ilişkilerde sohbetlere fazla takılı kalıyor olabilirsiniz daha kısa tutmak için detaya girmeden iş konuşmalarına girmenizde fayda vardır.

Gazete haberleri ekonomi ve internetteki alışveriş sayfalarında fazlaca zamanınızı çalıyor olabilir,

bu gibi sorunlar beyaz yakalar için geçerlidir.

Acil!!

Kelimesinin anlamı, başarılı insanlar tarafından çok iyi bilinir.

Eğer iş saatinizin son dakikalarında sizden bir şeyler yapmanız istenmiş ise, bu isteğin yarına kadar bekleyip bekleyemeyeceğini çok iyi değerlendirmelisiniz detaylı kontrol edilmesi gereken bir konu ise süreci iletir ve karşı taraftan ek süre istersiniz.

Geri bildirimlerde özverili ve olumlu olun,

Hiçbir konuda karşı tarafı cevapsız bırakmayınız aksi durumda ilgilenilmediği düşünülerek daha sert geri dönüşler alabilirsiniz.

Birde gereksiz olan Acil kişiler vardır her işleri Acildir ve hemen olması istenir. Bu kişilerin iş yaklaşımı bu yöndedir. Cevapsız kalması ise süreci gerginlik durumuna getirir.

“Hayır” Demeyi Mutlaka Öğrenin


 Çalışmalarınızı bölecek durumlara “Hayır” diyebilmelisiniz. Acil konular ve az sayıda özel durumlar hariç, bir iş üzerinde yoğun şekilde çalışırken kişilerin sizin dikkatinizi dağıtmamaları konusunda çevrenizdeki insanları uyarabilirsiniz

Toplantı

İş yerinizdeki son 10 dakika, zihninizin tıkandığı ve durakladığı dakikalar olabilir. Sabah saatlerinde sahip olduğunuz enerji ve kıvrak zeka, iş saatlerinin son dakikalarında ortalarda gözükmeyebilir.

Bir çok uzmanın ilettiği gibi toplantılarınızı sabah 10-11 arası ve öğlen 14-15 arasına organize etmeye çalışın.

 

İş yeri dışında olmanız halinde

 

İş gününün sonu ve ertesi iş gününün başlangıcı arasında kalan sürede, ne derece ulaşılabilir olacağınızı kendi kendinize değerlendirin

İş dışında olsanız da aktif bir süreç siz olmasanız da devam ediyorsa bu duruma ayak uydurmak için aktif kişiler ile çalışmak ya da ulaşıla bilir olmanız gerekmektedir.

İşlerin yürümediği noktada olaylar kilit haline girmesine neden olabilirsiniz.

Bu nedenle planlama yapılmadan iş yeri dışında olmanız sizin sorununuz dışında tüm çevrenizdeki diğer çalışma arkadaşlarınızın da iş yoğunluğu ve sonuçlanamayan işlerin çıkmasına neden olur.

Şti dışına çıkmadan önce mutlaka iş planı yapıp ilgili kişilere bunların bilgisini paylaşın.

Hayır” Demeyi Öğrenin


 Çalışmalarınızı bölecek durumlara “Hayır” diyebilmelisiniz. Acil konular ve az sayıda özel durumlar hariç, bir iş üzerinde yoğun şekilde çalışırken kişilerin sizin dikkatinizi dağıtmamaları konusunda çevrenizdeki insanları uyarabilirsiniz

 

 

Yayınlanan 2020-05-11 Tarafından Motivasyon 0 2038

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol