En son yorumlar

Blog arama

Yaşantınızda İmzanın Önemi ve Karşınıza Çıkabilecek Sorunlar

Yaşantınızda İmzanın Önemi ve Karşınıza Çıkabilecek Sorunlar

İmza Nedir ? İmza Atmak Ne Anlama Geliyor ?

İmza Nedir ?

İmza; bir Şahsı veya bir Şirketi Temsil eden sadece yetkililerin ve sahipliği olan kişilerin onay verdiğini veya bilgisi olduğunu beyan eden şekillerdir. 

İmza Atınca ne oluyor ?

İmza Atmak ile Parmak izi eşdeğer bir durumdur. Okuma yazma bilmeyen kişiler Parmak İzi uygulamasını kullanabilirler. İmza attığımız an itibari ile bir şeye onay verdiğimiz veya kabul ettiğimiz anlamına gelir. Mesela şu dönem bütün şirketlerde kişisel verilerin işlenmesi adı altında sürekli imza talep edilmektedir. 

Önerim; Gerçekten kişisel verilerinizin 3. firmalara verilmesini istemiyorsanız bu evrakları imzalamamanız yönündedir. Aksi halde tarafınıza gelen rahatsız edici reklam mesajlarına kızmanızın da bir anlamı yok çünkü sana o mesajı gönderebilmek için bir kot pantolon almaya gittiğinde ve sana uygun bir pantalon bulma heyecanı ile dudakların kulaklarına kadar olduğu bir mutluluk anında farkında bile olmadan mutluluğun verdiği yetkiye dayanarak sen bu imzayı attın. 

Peki şimdi ne olacak; Bir arkadaşımın başına gelen olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Kendisi Notere gidiyor. Giden kişi Hayalleri ve Projeleri olan bir genç. İlk şirketini açma mutluluğu ile İmza sirküsü çıkartmaya gidiyor. Abisi de yan taraftaki dişçide muayene olurken kendisi bu arayı değerlendirmek için Notere gidiyor. Abisinin tedavisi şansına uzun sürmüyor ve erken çıkıp notere geçiyor birde ne görsün. Kardeşini ablukaya almışlar imza alacaklar. Peki Neden ? Aralarında bir alışveriş olacak 2 grup göze çarpıyor. Okuma yazma bilmediklerini beyan etmelerinden dolayı satış işlemi için bir adet şahit gerektiğini ve o an bizim haytayı yakalayıp rica ediyorlar. Oda kabul ediyor ve evraklar hazırlanırken Abisi içeri giriyor imza atmadan onu oradan çekip alıyor. Kaydının ve bilgilerinin silinmesini hiçbir şekilde şahitlik vs konularında adının geçmemesini beyan ediyor.

Şimdi Konuya bakıldığında Masum görünebilir Lakin birde madalyonun diğer tarafı var. Günümüzde dolandırıcılık mevzuları iyice farklı konulara dönüşmüş halde iken bu tip noktalarda Noter personelinin de aslında bir şahitlik için imzasını almaya çalışması ve aslen tüm mal varlığı veya satış maliyetlerinin yüklenilmesi gibi bir çok sıkıntılı Hukuki sorumluluk ile karşı karşıya da kalabilir. Üstelik bu işlemi bir Noterde yapmak geri dönüşü olmaz büyük sorunlara hatta hayatı boyunca kendisini takip eden Kanuni ve Hukuki durumlara yol açabilir. 

Daha masum bir senaryo ile bakarsak olaya; Gerçekten de okuma yazma bilmeyen kişilerin satış işlemlerinde bir adet şahit istenmektedir lakin bu şahitlik sonucu ilgili satış ile alakalı tüm sorumlulukları da kabul etmiş sayılıyorsunuz. Attığınız bir masum imza belki yıllar sürecek Adli Mahkemelerde şahit olmanız ve dosyaya dahil olmanızdan dolayı en kıymetli zamanlarınızı çalacak ve belki de bu kadar basit bir konu yüzünden ifadeye çağrılıp gidemeyeceğiniz veya unutup bir yol kontrolünde elinize kelepçe takılıp sorguya bile götürülebilirsiniz. Yurt Dışına çıkacak iken bu konu özelinde çıkışınız dahi engellenebilir. 

  • Peki Neden ?

Çünkü iyi niyetle dahi olsa bir satışa şahitlik ettiğin için. Ne satıldığını biliyor musun ? Satışın ne kadar yasal olduğunu biliyor musun ? Satıştaki ev veya Arabanın durumunu biliyor musun ?

- KOCA BİR HAYIRRR

Sen sadece Masum bir talep nezdinde 2 saniyelik bir karalama yapacaktın. 

UNUTMAYIN 2 SANİYE İÇİNDE ATTIĞINIZ BİR İMZA SİZİN ÖMRÜNÜZDEN 50 YILINIZI ALABİLİR.

Bunun için Öncelikle imza atarken nereye imza attığınızı 10 kere düşünüp imza atınız. Mümkünse kimse için imza atmayınız :) 

Sorumluluğunu ve Konusunu bildiğiniz alanlarda imza atınız. İmza Atmak basittir ama sorumluluğu Ağırdır Unutmayın !

İmza Atmanın Önemi ile alakalı Hukuki bir Blog Yazısı

Yayınlanan 2022-08-06 Tarafından Pratik Bilgiler 0 1380

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol