En son yorumlar

Blog arama

Çiğ Badem Faydaları Nedir ? Çiğ Badem Özellikleri Nedir ?

Çiğ Badem Faydaları Nedir ? Çiğ Badem Özellikleri Nedir ?

Çiğ Badem Faydaları Nedir ? Çiğ Badem Özellikleri Nedir ?

1. Badem Büyük Miktarda Besin Verir

Badem , daha çok badem ağacı denilen, Prunus dulcis'in yenilebilir tohumlarıdır .

Orta Doğu’ya özgüler, ancak ABD şu anda dünyanın en büyük üreticisi.

Mağazalardan satın alabileceğiniz bademler genellikle kabuğun sökülüp içini yenilebilir somunu ortaya çıkarır. Bunlar çiğ veya kavrulmuş olarak satılmaktadır .

Badem sütü, yağ , tereyağı, un veya macun üretmek için de kullanılır - badem ezmesi olarak da bilinir.

Badem etkileyici bir besin profiline sahiptir. 1 ons (28 gram) badem porsiyonu ( 1 ) içerir :

  • Elyaf: 3,5 gram
  • Protein: 6 gram
  • Yağ: 14 gram (9'u tekli doymamış)
  • E Vitamini: RDI'nin% 37'si
  • Manganez: RDI'nin% 32'si
  • Magnezyum: RDI'nin% 20'si
  • Ayrıca iyi miktarda bakır, B2 vitamini (riboflavin) ve fosfor içerir.

Bunların hepsi sadece 161 kalori ve 2.5 gram sindirilebilir karbonhidrat sağlayan küçük bir avuçtan geliyor.

Vücudunuzun kalorilerin% 10-15'ini emmediğini unutmayın, çünkü yağların bir kısmı sindirim enzimlerine erişemez.Güvenilir KaynakGüvenilir Kaynak).

Bademler, bazı mineralleri bağlayan ve emilmelerini önleyen bir madde olan fitik asit bakımından da yüksektir .

Fitik asit genellikle sağlıklı bir antioksidan olarak kabul edilirken, aynı zamanda bademden aldığınız demir, çinko ve kalsiyum miktarını da hafifçe azaltır.

ÖZETBadem çok popüler ağaç fındıklarıdır. Bademler sağlıklı tekli doymamış yağlar, lif, protein ve çeşitli önemli besinlerde yüksektir.

2. Badem Antioksidanlarla Yüklenir

Badem fantastik bir antioksidan kaynağıdır .

Antioksidanlar, hücrelerinizdeki moleküllere zarar verebilecek ve iltihaplanma, yaşlanma ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunabilecek oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olur (Güvenilir KaynakGüvenilir Kaynak).

Bademlerdeki güçlü antioksidanlar, cildin kahverengi tabakasında büyük oranda konsantredir (Güvenilir KaynakGüvenilir KaynakGüvenilir Kaynak).

Bu nedenle, beyazlatılmış bademler - cildi çıkarılmış olanlar - sağlık açısından en iyi seçenek değildir.

60 erkek sigara tiryakisinde yapılan bir klinik deney, günde yaklaşık 3 ons (84 gram) bademin oksidatif stres biyobelirteçlerini dört haftalık bir süre içinde% 23-34 oranında azalttığını buldu (Güvenilir Kaynak).

Bu bulgular, ana öğünlerde badem yemenin bazı oksidatif hasar belirtilerini azalttığını tespit eden başka bir çalışmayı desteklemektedir (10 Güvenilir Kaynak).

ÖZET: Badem, hücrelerinizi oksidatif hasardan koruyabilen, yaşlanmaya ve hastalığa önemli bir katkıda bulunan antioksidanlar bakımından yüksektir.

3. E Vitamini İçinde Badem Yüksek

E Vitamini yağda çözünen bir antioksidan ailesidir.

Bu antioksidanlar, vücudunuzu hücrelerde oksidatif hasardan koruyan hücre zarlarında birikme eğilimindedir.

Badem, dünyanın en iyi E vitamini kaynakları arasındadır ve RDI'nin% 37'sini sağlayan sadece 1 onstur ( 1 ).

Bazı çalışmalar yüksek E vitamini alımını düşük kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer hastalığı oranları ile ilişkilendirmiştir (11 Güvenilir Kaynak12 Güvenilir Kaynak13 Güvenilir Kaynak14 Güvenilir Kaynak15 Güvenilir Kaynak16 Güvenilir Kaynak).

ÖZET: Badem, dünyanın en iyi E vitamini kaynakları arasındadır. Yiyeceklerden bol miktarda E vitamini almak, birçok sağlık yararına bağlıdır.

4. Badem Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Fındıkta karbonhidrat düşüktür, fakat sağlıklı yağ, protein ve lif yüksektir .

Bu onları diyabet hastaları için mükemmel bir seçimdir.

Bademlerin bir diğer nimetleri de oldukça yüksek miktarda magnezyumdur.

Magnezyum, kan şekeri kontrolü de dahil olmak üzere, 300'den fazla vücut işleminde yer alan bir mineraldir (17 Güvenilir Kaynak).

Magnezyum için mevcut RDI 310–420 mg'dir. 2 ons badem bu miktarın neredeyse yarısını sağlar - 150 mg bu önemli mineral ( 1 ).

İlginçtir, tip 2 diyabetli kişilerin% 25–38'i magnezyumda yetersizdir. Bu eksikliğin giderilmesi kan şekeri seviyesini önemli ölçüde düşürür ve insülin fonksiyonunu iyileştirir (18 Güvenilir Kaynak19 Güvenilir Kaynak20 Güvenilir Kaynak).

Diyabetsiz insanlar ayrıca magnezyum ile takviye ederken insülin direncinde büyük düşüşler görüyorlar (21 Güvenilir Kaynak22 Güvenilir Kaynak).

Bu, badem gibi yüksek magnezyumlu yiyeceklerin, her ikisi de büyük sağlık sorunları olan metabolik sendrom ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösterir.

ÖZETBadem, birçok insanın yeterince alamadığı bir mineral olan magnezyumda oldukça yüksektir. Yüksek magnezyum alımı, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet için önemli gelişmeler sağlayabilir.

5. Magnezyum Ayrıca Tansiyon Düzeyleri Avantajları

Bademlerdeki magnezyum ayrıca kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir.

Yüksek tansiyon kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliğinin önde gelen sürücülerinden biridir.

Aşırı kilonuz olup olmadığına bakılmaksızın magnezyumdaki bir eksiklik yüksek tansiyonla güçlü şekilde bağlantılıdır (23 Güvenilir Kaynak24 Güvenilir Kaynak25 Güvenilir Kaynak).

Araştırmalar bir magnezyum eksikliğinin düzeltilmesinin kan basıncında önemli düşüşlere yol açabileceğini göstermektedir (26 Güvenilir Kaynak27 Güvenilir Kaynak).

Magnezyum için diyet önerilerini karşılamıyorsanız, diyetinize badem eklemenin çok büyük bir etkisi olabilir.

ÖZET: Düşük magnezyum seviyeleri, yüksek kan basıncına güçlü bir şekilde bağlıdır, bu da bademlerin kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösterir.

6. Badem Kolesterol Seviyelerini Düşürebilir

Kanınızdaki yüksek seviyelerde LDL lipoproteinler - "kötü" kolesterol olarak da bilinir - kalp hastalığı için iyi bilinen bir risk faktörüdür.

Diyetinizin LDL seviyeleri üzerinde önemli etkileri olabilir. Bazı çalışmalar bademlerin LDL'yi etkili bir şekilde düşürdüğünü göstermiştir.

Prediyabetli 65 kişiden oluşan 16 haftalık bir çalışma, bademden gelen kalorilerin% 20'sini sağlayan bir diyetin LDL kolesterol seviyesini ortalama 12.4 mg / dL düşürdüğünü buldu.28 Güvenilir Kaynak).

Başka bir çalışma, günde 1.5 ons (42 gram) badem yemenin, "iyi" HDL kolesterolü korurken, LDL kolesterolünü 5.3 mg / dL düşürdüğünü buldu. Katılımcılar ayrıca karın yağını da kaybetti (29 Güvenilir Kaynak).

ÖZET: Günde bir veya iki avuç badem yemek, “kötü” LDL kolesterolünde hafif azalmaya neden olarak kalp hastalığı riskini azaltabilir.

7. Badem LDL Kolesterolün Zararlı Oksidasyonunu Önler

Badem, kanınızdaki LDL seviyelerini düşürmekten daha fazlasını yapar.

Ayrıca LDL'yi, kalp hastalığının gelişiminde çok önemli bir adım olan oksidasyondan korurlar.

Badem derisi, test tüplerinde ve hayvan çalışmalarında kolesterolün oksidasyonunu önleyen polifenol antioksidanları bakımından zengindir (30 Güvenilir Kaynak31 Güvenilir Kaynak).

E vitamini gibi diğer antioksidanlarla birlikte kullanıldığında etki daha da güçlü olabilir.

Bir insan araştırması, bir ay boyunca bademde atıştırmanın, LDL kolesterol seviyelerini% 14 oranında azalttığını göstermiştir (32 Güvenilir Kaynak).

Bu zamanla kalp hastalığı riskini azaltır.

ÖZET: “Kötü” LDL kolesterol, kalp hastalığının gelişiminde çok önemli bir adım olan okside olabilir. Bademde atıştırmanın oksitlenmiş LDL'yi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

8. Badem Yeme Genel Kalori Tüketiminizi Düşürerek Açlığı Azaltır

Bademler karbonhidratı düşük, protein ve elyafı yüksektir.

Hem proteinin hem de lifin dolgunluk hissini arttırdığı bilinmektedir. Bu, daha az kalori almanıza yardımcı olabilir (33 Güvenilir Kaynak34 ).

137 katılımcıdan oluşan dört haftalık bir çalışma, günlük 1.5 ons (43 gram) badem servisinin açlığı ve yemek yeme arzusunu önemli ölçüde azalttığını göstermiştir (35 Güvenilir Kaynak).

Çok sayıda başka çalışma fındıkların açlıkla mücadele etkilerini desteklemektedir (36 Güvenilir Kaynak).

ÖZETFındıkta karbonhidrat oranı düşükken, protein ve lif bakımından yüksek oranlardadır. Araştırmalar, badem ve diğer fındık yemenin dolgunluğu arttırdığını ve daha az kalori almanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

9. Badem Zayıflama İçin Etkili Olabilir

Kuruyemişler vücudunuzun parçalamak ve sindirmek için uğraştığı çeşitli besinleri içerir.

Vücudunuz fındıktaki kalorinin yaklaşık% 10-15'ini emmez. Ek olarak, bazı kanıtlar fındık yemenin metabolizmayı hafifçe artırdığını göstermektedir (37 Güvenilir Kaynak).

Doyma özellikleri nedeniyle, fındıklar etkili bir kilo verme diyetine mükemmel bir katkı sağlar.

Kaliteli insan araştırmaları bunu destekliyor.

Bir çalışmada, 3 ons (84 gram) badem içeren düşük kalorili bir diyet, karmaşık karbonhidratlarla zenginleştirilmiş bir diyete kıyasla ağırlık kaybını% 62 artırdı (38 Güvenilir Kaynak).

Aşırı kilolu 100 kadından oluşan bir başka çalışmada, badem tüketenlerin fındıksız beslendiklerine göre daha fazla kilo verdikleri görülmüştür. Ayrıca bel çevresi ve diğer sağlık belirteçlerinde iyileşmeler gösterdiler (39 Güvenilir Kaynak).

Yağları yüksek olmasına rağmen , bademler kesinlikle kilo vermek için uygun bir besindir .

Badem ve diğer kuruyemişler kalori bakımından çok yüksektir. Bir atıştırmalık olarak, yemek yiyenlerin kara listesinde olmalılar.

ÖZET: Badem kalorileri yüksek olsa da, onları yemek kilo alımını arttırıyor gibi görünmüyor. Bazı çalışmalar bile bademlerin kilo kaybını artırabildiğini göstererek bunun tam tersini önermektedir.

Alt çizgi

Badem bol miktarda sağlıklı yağ, lif, protein, magnezyum ve E vitamini içerir.

Bademlerin sağlığa faydaları düşük kan şekeri seviyelerini, kan basıncını düşürmeyi ve düşük kolesterol seviyelerini içerir. Ayrıca açlığı azaltabilir ve kilo kaybına neden olabilirler .

Her şey düşünüldüğünde bademler bir yiyeceğin alabileceği kadar mükemmeldir.

 

Çiğ badem yoğun bir vitamin deposu olmasının yanı sıra bol miktarda demir içerir. İçerisinde barındırdığı vitaminler ile insan vücudunda var olan birçok vitamin eksikliğine deva olur.

Çiğ badem, özellikle yaşlılara iyi gelen kolesterol hastalığına oldukça doğal çözümler sunar.

Yüksek miktarda doymamış yağ içermesi sebebi ile kolesterol hastalarına tavsiye edilen bir çerez türü olması, bademin halk açısından kullanımını sıklaştırmıştır.

Kalp hastaları içinde aynı şekilde badem yemenin oldukça faydaları vardır. Çünkü; doymamış yağının oldukça doğal olması bademin özündeki yağların kalp sağlığına iyi gelmesine sebebiyet vermiştir.

Kalp ve damar tıkanıklığı yaşayan hastaların, reçetelerinde bir numaralı sırada yer alan bademdir.
Diyabet hastaları için önerilen bir numaralı besin çiğ bademdir. Diyabet hastaları için, yemekten sonra kan şekeri dalgalanmalarını düzeltici etkisi ile kullanımı önemlidir. Kilo kontrolü açısından da badem tüketimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Diyetisyenlerin; badem yiyen hastaların kilo verme hızı ile badem yemeyen hastaların kilo verme hızını karşılaştırdıkları zaman, badem yiyen hastaların çok daha yoğun kilo verebildiğini gözlemledikleri ortaya konmuştur. Günlük tüketilmesi gereken çiğ badem yaklaşık 30 gram kadardır.

Yayınlanan 2019-08-13 Şifalı Bitkiler 0 1703

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol