En son yorumlar

Blog arama

Yumurta'nın faydaları Nelerdir ? Yumurta daki Etken Maddeler Nedir ?

Yumurta'nın faydaları Nelerdir ? Yumurta daki Etken Maddeler Nedir ?

Yumurta'nın faydaları Nelerdir ? Yumurta daki Etken Maddeler Nedir ?

Yüksek miktarda protein içeren yumurta, kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynar. Vücudu besleyici bir yapıya sahiptir. İçerdiği birçok vitamin ve amino asit ile insan vücudunu karma bir şekilde besler. Beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Öyle ki, yapılan birçok araştırmada besinler içindeki en kaliteli proteinin yumurtada olduğu saptanmıştır. Yumurta ayrıca, dışarıdan vücuda alınması gerekli olan amino asitleri dengeli miktarda içermektedir.

Bunun yanında, insan sağlığı için son derece gerekli olan A, B, D, E ve birçok vitamini yüksek oranda barındırmaktadır. İyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Yumurta, içerdikleriyle iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığı gibi sorunlara karşı koruma mekanizması oluşturur.

Kas ve kemik gelişimi için önemlidir. Yüksek miktarda protein içeren yumurta, kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynar.


Vücudu besleyici bir yapıya sahiptir. İçerdiği birçok vitamin ve amino asit ile insan vücudunu karma bir şekilde besler.
Beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Kolin maddesini içeren yumurtanın yararları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi de bulunuyor. Olası hafıza kaybı probleminin önüne düzenli olarak yumurta tüketerek geçebilirsiniz.
Meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün görülme riskini azaltır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Göz sağlığı için oldukça yararlıdır. Göz bozukluklarına iyi gelir.
Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu demir seviyesini arttırır.

Yayınlanan 2019-08-14 Sağlık, Sağlıklı Yaşam 0 1223

İlgili Makaleler

Günlük 1 Yumurta Tüketmenin Faydaları Nelerdir ?

Yumurta, protein, A,D,E, B12 vitamini, riboflavin, folik asit, iyot, demir, kalsiyum, çinko ve selenyum bakımından...

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol