En son yorumlar

Blog arama

Başarının Tarifi Nedir ? Nasıl Başarıya ulaşabiliriz ?

Başarının Tarifi Nedir ? Nasıl Başarıya ulaşabiliriz ?

Başarının Tarifi Nedir ? Nasıl Başarıya ulaşabiliriz ?

Bir an durun ve başarının tarifini yapmaya çalışın.
Başaramadınız değil mi? :) Sanırım Sevgiden ve mutluluktan geçiyor benim tanımım bu şekilde. Mutlu olduğunuzda hedefe doğru koşmanız daha kolay.


Google’a ‘başarı’ yazdığınızda karşınıza çıkan 10 milyonu aşkın yazı, tarihten bu yana binlerce başarılı siyasetçi, sanatçı, iş adamı, bilim insanı ve düşünür tarafından söylenmiş birbirinden farklı yüz binlerce söz başarı hakkında bir tanım yapmanın zorluğunun en büyük kanıtı.


Başarının, tıpkı mutluluk gibi, aşk gibi tanımlanamayan, daha doğrusu herkes için farklı bir tanımı ve anlamı olan kavramlardan olduğunu düşünüyorum. Bu ‘tanımlanamaz’ karakteri de başarı hakkında daha çok düşünmeme ve gözlem yapmama neden oluyor.


Bana göre, bir eylemden ziyade bir ‘olma hali’ başarı. Varlık nedeni hedef olsa da başarı varılacak bir hedef değil. Tıpkı mutluluk gibi hedefe doğru çıktığınız yolculuktaki hal ve tutumlarınızla ortaya çıkan bir sonuç. Ölçülebilir ama daha çok ‘hissedilebilir’, kolektif ama aynı zamanda son derece bireysel.


İşte bu nedenle de üzerinde konuşulması, yazılması son derece zor. 


Başarı: “Çok sık gülmek, çocukların sevgisini ve akıllı insanların saygısını kazanmak, içtenlikle yapılan eleştirilerin kıymetini anlamak, kötü arkadaşların yoldan çıkarma deneyimlerine dayanabilmek, güzeli anlamak, başkalarında en iyiyi bulmak, daha iyi bir dünyayı geride bırakabilmek, hatta bir tek kişi bile olsa birilerinin siz yaşadığınız için daha rahat nefes aldığını öğrenmektir.”
Görünen o ki sevme becerisi, tüm tanımların ötesinde ve her şeyin temelinde yer alıyor…

Yayınlanan 2019-08-10 Tarafından Pratik Bilgiler 0 1189

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol