En son yorumlar

Blog arama

Kahve ve Kafeinin Zararları Nelerdir ? Vücudumuza Etkileri Nelerdir ?

Kahve ve Kafeinin Zararları Nelerdir ? Vücudumuza Etkileri Nelerdir ?

Kahve ve Kafeinin Zararları Nelerdir ? Vücudumuza Etkileri Nelerdir ?

Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. .
Kalp sağlığına zararlıdır
Kahvenin içeriğinde bulunan kafeinden dolayı kalp ritmini bozucu etkisi olabilir. Düzensiz kalp ritmi ise kalp çarpıntısı başta olmak üzere taşikardi gibi bir çok kalp rahatsızlığına neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar kalp hastalarınının kahve tüketimini sınırlandırmalarını öneriyor.

Yüksek tansiyona sebep olabilir
Kahvenin aşırı tüketimi, yapılan bir çok araştırmada belirtildiği üzere kan basıncını yükseltir. Kan basıncı, yani tansiyonun yükselmesi ise damar ve kalp sağlığı açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Mide sağlığına zarar verebilir
Kahve midenin asit salgılanmasını arttırdığı için ülser gibi mide rahatsızlıkların şiddetini arttırabilir.
Şeker hastalarının dikkatli kullanması gerekebilir
Kahvenin, yemek zamanlarında yükselen kan şekerinin ardından tüketilmesi tip-2 denilen diyabet riskini arttırdığı yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Ancak bu araştırmaların sonucunda kahvenin tek başına kan şekerini yükselttiğine dair yeterli bulgu bulunamadığını iddia eden uzmanlar da mevcuttur. Bu yüzden şeker hastalarının her ihtimale karşı kahve tüketiminde daha dikkatli olmaları gerekebilir.

Migreni tetikleyebilir
Kahvenin içeriğinde bulunan maddelerin uyarıcı etkilerinden dolayı beyinde bulunan kan hücrelerini de tetikleyerek migrene sebep olabilir. Bu yüzden aşırı kahve tüketiminin migrene sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Kemik erimesi riskini arttırır

Doğurganlığı azaltabilir
Kahvenin içeriğinde bulunan kafeinin, doğurganlık oranını azaltabildiği belirtilmiştir. .

Yayınlanan 2019-08-11 Tarafından Sağlıklı Yaşam 0 1611

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol