En son yorumlar

Blog arama

Her konuşanı Alim, Her susanı Cahil sanma

Her konuşanı Alim, Her susanı Cahil sanma

"Her konuşanı Alim, Her susanı Cahil sanma"

Dış görünüşe aldanmayın dostlar. “Her konuşanı Alim,
Her susanı Cahil sanma..!
Dış görünüşe aldanma.” Her şeyin bir dış görünüşü, bir de içyüzü vardır. Onun için yalnız dış görünüşe bakarak yargıya varmak insanı aldatabilir. Dış görünüş her zaman insanı yanıltabilir, önemli olan iç güzelliktir, bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. 


Mevlânâ ne güzel demiş: “Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.” Dış görünüşümüz insanlar üzerinde bıraktığımız intibanın birinci basamağıdır. Ve ilk intiba her zaman çok önemlidir. Pek çok kişi diplomamızı, özgeçmişimizi veya kişiliğimizi bilemez, bizi dış görünüşümüze göre yargılar ve değerlendirir. Aynı zamanda insanın kendine özen göstermesi ve duygularının dışa yansıması da dış görünüşünden belli olur.

Yaşadığımız dünyada birileri kendisini büyük ve önemli insan olarak görürken; bazı insanları da küçük insan olarak değerlendirmektedir. Büyüklüğün ve küçüklüğün ölçüsü nedir? İnsanlar neye göre büyük veya küçük olurlar? Büyüklük kaba kuvvet ile mi? Büyüklük mal, mülk, servet ile mi? Büyüklük mevki, makam, koltuk ile mi? Büyüklük şan, şöhret, nam ile mi? kazanılır, büyük veya küçük nasıl olunur? Önemli olan dış görünüş değil, bilgidir, görgüdür, kültürdür. Küpün içinde ne varsa dışına o sızar. Bir topluma giren insanlar kıyafetleriyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır. 

Kaynak : Milliyet 

Yayınlanan 2019-09-02 Motivasyon 0 1561

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol