En son yorumlar

Blog arama

Merhametli Olmak, Mükemmel Olmaktan daha mı iyidir ?

Merhametli Olmak, Mükemmel Olmaktan daha mı iyidir ?

Merhametli Olmak, Mükemmel Olmaktan daha mı iyidir ?

En Büyük Adalet; Vicdan Ve Merhamettir. 
Vicdan aynı zamanda adalet duygusudur “Hak verme” duygusudur. Nasıl; adalet ile zulüm bir yerde barınmaz ise vicdanın çalışmadığı yerde de merhamet barınamaz. Bunun yanında vicdan tek başına yetmiyor.


Vicdan edilgendir lakin merhamet etkendir. İnsanların başına bir şey geldiği zaman üzülürsünüz bu sizin vicdanınızı sızlatır fakat hiç bir şey yapmayıp sadece üzülürsen ne faydalı nede yararlı olabilirsin.
Seyretmekle,üzülmekle yetinmeyip olaylara, kişilere yardım etmeye başladığın zaman eyleme de geçmiş oluyorsun buda merhametin dönen çarkıdır, merhamet eylemdir, durağan değildir.
Vicdan duygusu içimizde sesiz ve sedasız durursa hiç bir anlam ve geçerlilik kazanmaz. Bir insanın vicdanı merhametle birlikte ''eyleme geçmiyorsa'' ne ahlaktan nede dürüstlükten bahsedebiliriz.


Merhamet bir erdemdir; ne haksızlığı bilir nede haksızlığa uğratır. Zorlama, kin, nefret gibi haris duygular onunla birlikte yaşayamaz.
Merhamet ve vicdanın olduğu her yer de barış, kardeşlik olur. Vicdan; kişinin kendi ahlaki değerleri ile yapmış olduğu veya yapmak istediklerini sorgulayan kişilik özelliğidir, bir iç sestir.


Ruhun gelişimi ile birlikte görgü ve bilginin toplamından elde edilen bir yetenektir..
İnsan olmanın temel değerlerinden biri olan ''vicdan ve merhamet'' İnsanı geliştirir, olgunlaştırır, daha geniş bakış açıları kazandırır.
Bencilliği yok eder, şiddeti ve kabalığı giderir, insanları daha "duygusal" daha "sorumlu" yapar..! Dürüst insan cesur ve merhametlidir, vicdanın sesini dinler, bencil değildir. Bütün bunlara rağmen halen vicdanınız susuyorsa, merhametiniz sizi çoktan terk etmiştir..!

Yayınlanan 2019-09-02 Kitap, Sanat ve İnsan 0 1889

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol