En son yorumlar

Blog arama

Kusur Örtmek bir Olgunluk mudur ?

Kusur Örtmek bir Olgunluk mudur ?

Kusur Örtmek bir Olgunluk mudur ?

Kusuru örtmeyi marifet edin kendine. İşte o zaman kusursuz olursun.
- İnsanların kusurlarını tamamlamayı, kusurlarını görmemeyi ve onların kendilerini geliştirmeleri için insanlara yardımcı olmalıyız.
İnsanlara yardımcı olduğumuzda toplum olarak daha iyi yerlere geleceğiz.
Böylece toplumdaki her birey birbirine yardım ettiğine göre, insanlar bu şekilde daha iyi yerlere geleceklerdir.
Bu erdemi birbirlerine öğrettikleri için iyilik işte böyle toplumda yayılacaktır.  

İyilik ve başka insanların kusurlarını Ahlakımızla ve zarafetimiz ile kapatabilmeliyiz. Kusur bir ayıp değildir. Kusurların bazıları insanların suçu bile değildir. Genlerin ve yetiştirildiği bölgelerin insanlara bir mirasıdır. Ege bölgesinde yetişen birinin Börek demek yerine Bööörek demesi gibi. Bunu bir kusur olarak görüp onunla dalga geçersek sadece onunla değil. Onun coğrafyası ile dalga geçmiş olursun. Doğuştan gelen bir engel mesela. Engelli insanlara olan hassasiyetimiz çok fazladır lakin bazı insanlar Engelli insanlardan rahatsız olmaktadır. 

Engelli olmak bir seçim değildir. Hiç kimse engelli olmak istemez. Engelin türlerinden bahsetmiyorum bile. 

İnsan olmak önce karşındakini olduğu gibi kabul etmektir. Olgunluk nedir ? Olgunluk; Vefadır, Sahiplenmedir, Olduğu gibi Kabul edebilmektedir.

Olgun insan olmak için önce insan olmalıyız. Çevremize ve insanlara saygı duymalıyız. Evimizde eşimize destek olabilmeliyiz. Bencil bir insan olmanın kimseye faydası olmayacağı gibi çok bilmiş bir insan olmanın da kimseye faydası olmadığını bilmeliyiz.

 

 

Yayınlanan 2019-09-02 Kitap, Sanat ve İnsan 0 1122

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol