En son yorumlar

Blog arama

Kolesterol Seviyelerini Yönetmek için Çözümler Nelerdir ?

Kolesterol Seviyelerini Yönetmek için Çözümler Nelerdir ?

Kolesterol Seviyelerini Yönetmek için Çözümler Nelerdir ?

Kolesterol Seviyelerini Yönetmek için Çözümler Nelerdir ? Kolesterol  günümüzün en önemli rahatsızlıkları arasında olup yeni hastalıkların habercisi durumundadır. Bu sebepten dolayı Kolesterol dengesini doğru yerde tutmak önemlidir. Bu yazıda size Kolesterol  hakkında detayları paylaşıyor olacağız.

Kolesterolü' Düşürmek İnmeyi Önlemeye Yardımcı Olabilir: Kolesterol Seviyelerini Yönetmek için Ev Çözümleri

Araştırmacılar, yüksek kalıntı kolesterol seviyelerini veya “çirkin kolesterolü” azaltmak, inme ve miyokard enfarktüsü riskini önemli ölçüde azaltabilir.

'Çirkin Kolesterolü' Düşürmek İnmeyi Önlemeye Yardımcı Olabilir: Kolesterol Seviyelerini Yönetmek için Ev Çözümleri

Sedanter yaşam tarzımız ve işlenmiş ve paketlenmiş gıdalara olan bağımlılığımız, yüksek kolesterolü bugünlerde yaygın bir sorun haline getirmiştir. Ve bu sadece diyetimiz değil, obezite ve stres bile yüksek kolesterol şansını artırabilir. Ateroskleroz dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Kopenhag Üniversitesi'nden araştırmacılar, yetişkinlerin kanında kalan kolesterol seviyelerinin "kötü" LDL kolesterol miktarı kadar yüksek olduğunu buldu.

Kanda kolesterol veya “çirkin kolesterol”, LDL kolesterol veya “kötü kolesterol” ve HDL kolesterol veya “iyi kolesterol” olmak üzere üç tür kolesterol bulunur. "Sonuçlarımız, yetişkin Danimarkalıların kanında kalan kolesterol miktarının, kötü LDL kolesterol miktarı kadar yüksek olduğunu göstermiştir. miyokard enfarktüsü ve inme nedeniyle ve bu nedenle rahatsız edici bir gelişmedir. "dedi.


Çalışmanın bulguları, toplam 140.000 kişinin katıldığı bir Danimarka nüfus araştırması olan Kopenhag Genel Nüfus Çalışması'ndan elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu çalışma, kalan kolesterolün, 'kötü' kolesterol denilen LDL kolesterolünden, kardiyovasküler hastalıklar için daha fazla sorumlu olabileceğini göstermektedir.Araştırmacılar, 20 yaşından 60 yaşına kadar kandaki kalan kolesterol miktarının sürekli arttığını ve birçok insan için yaşamlarının geri kalanında yüksek bir seviyede kaldığını keşfetti. "Kopenhag Genel Nüfus Çalışması'ndan önceki çalışmalar, aşırı kilolu ve şişmanlığın yetişkin Danimarkalıların kanında çok yüksek miktarda kalan kolesterolün ana nedeni olduğunu göstermektedir. Ayrıca, diyabet, kalıtsal genler ve egzersiz eksikliği bir rol oynamaktadır" dedi. MD Mie Balling,

Çalışmanın bulguları, miyokard enfarktüsünün ve inmenin önlenmesinin sadece kötü LDL kolesterolü azaltmaya değil, aynı zamanda bir miktar yağ olan kalan kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya da odaklanması gerektiğini göstermektedir. 


Kolesterol Seviyelerini Yönetmek için Ev Çareleri

1. Sarımsak

Yaygın olarak Hint mutfağında kullanılan sarımsak sağlığını arttırıcı özellikleriyle bilinmektedir. Sarımsak, amino asitler, vitaminler, mineraller ve alisin, ajoen, s-alilistein, s-etilsistein ve dialillsülfit gibi organosülfür bileşiklerinden oluşur. Bu kükürt bileşiklerinin, sarımsaka terapötik özellikler kazandıran aktif bileşenler olduğu söylenir.Bazı bilimsel çalışmalarda, sarımsak kalan kalıntı ve LDL kolesterolü önemli ölçüde azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Günde 1/2 ila 1 sarımsak karanfil tüketilmesi, kolesterol seviyenizi% 9'a kadar düşürebilir. 

jqlrtdfg

Çeşitli bilimsel çalışmaların, kalan sarımsak ve LDL kolesterolü önemli ölçüde azaltmada etkili olduğunu kanıtlamıştır.


2. Yeşil Çay

Sudan sonra en çok tüketilen sıvı, zengin bir polifenol kaynağı olan yeşil çaydır. Bu bileşikler insan vücuduna büyük sağlık yararları sağlar. Yeşil çay, yalnızca kalıntı ve LDL Kolesterolü düşürmekle kalmayıp aynı zamanda HDL kolesterolü de arttırmakla ilişkili en yüksek polifenol konsantrasyonuna sahiptir. Nüfus temelli bir çalışma, yeşil çay içen erkeklerin, kolesterol seviyesine sahip olmayanlara göre daha düşük olduğunu göstermiştir. İki ila üç bardak yeşil çay ihtiyacınız olan tek şey.

9pnjc5mg

Yeşil çay, kalan kalıntı ve LDL Kolesterolü düşürme ile ilişkili en yüksek polifenol konsantrasyonuna sahiptir.

3. Kişniş Tohumları

Alçakgönüllü dhaniya tohumları Ayurveda'da çeşitli rahatsızlıklar için kullanılmıştır. Uzun listede, kötü kolesterolü düşürmek bunlardan biri. Kişniş tohumları folik asit, A vitamini ve beta-karoten ve en önemlisi C vitamini gibi sayısız önemli vitamin içerir.

kilo kaybı için kişniş tohumu

Kişniş tohumları folik asit, A vitamini ve beta-karoten ve en önemlisi C vitamini gibi sayısız önemli vitamin içerir.

4. Çemen otu tohumu

Methi tohumları, bize bildikleri gibi, eskiden beri popüler bir mutfak baharatı, tatlandırıcı ajan ve tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Methi tohumları E vitamini bakımından zengindir ve antidiyabetik, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Çemen otunda bulunan saponinler, kolesterolü vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur ve lifleri karaciğerdeki sentezi azaltmaya yardımcı olur. Her gün çemen tohumlarının yarısı ila 1 çay kaşığı tavsiye edilir.

qbon87m8

Günde bir çay kaşığı çemen otu tohumunun yarısı tavsiye edilir.

5. Amla

Mineraller ve amino asitlerin yanı sıra en zengin C vitamini ve fenolik bileşik kaynaklarından biridir. Amla meyvesi, Ayurveda'da çeşitli hastalıkların tedavisi için bir rasayan olarak kullanılmıştır. Hint Farmakoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kolesterol düşürücü ilaçların amlaya karşı etkileri karşılaştırıldı. Günlük amla alımı yalnızca kalıntı ve kötü kolesterol seviyelerini düşürmekle kalmaz, ayrıca oksidasyondan kaynaklanan hasarı da azaltır. Günlük bir ila iki amla meyvesi tüketilebilir.

Yayınlanan 2019-09-04 Sağlık, Sağlıklı Yaşam 0 505

Bir yorum bırakCevap bırak

Sol