Buzdolabındaki Kötü Kokuları Gidermek ve Temizlik

↓ YAZININ DEVAMI 

Daha Fazla Detaylar

 
Daha Fazla Bilgi

Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Nasıl Kurtuluruz

Buzdolabındaki Kötü Kokuları Nasıl Yok Ederiz

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek o kadar da zor değil. Kahve çekirdeklerini bir reçel kavanozuna doldurun, üstüne filtre geçirin ve kapağını kapatarak buzdolabına yerleştirin. Hatta kapağı yarım açık bırakırsanız daha çok etki bile edebilir. Oh mis.

Buzdolabınızın güzel kokması için kavanoza kahve çekirdeklerini koyup içine yerleştirin

Buzdolabı Nasıl Temizlenmelidir

Yiyeceklerin tazeliğini koruyan, bakteri üremesini önleyen buzdolapları mutfağın en önemli beyaz eşyası olup temizliği de son derece önemlidir.

Buzdolabı temizliğini ihmal etmek kötü kokuların ve bakterilerin oluşmasına yol açabilir. Buzdolabının kapısını açtığınızda kötü koku alırsanız önce sorunun kaynağını bulup onu dolaptan çıkarmalı ve sonrasında genel bir temizlik yapmalısınız. Bu gibi durumlar genellikle buzdolabını temizleme vaktinin geldiğinin de göstergesidir.

Buzdolabını temizlemeye bir türlü vakit bulamayıp, erteliyorsanız işin püf noktalarını bilip, adım adım yol alırsanız 15 dakika da bitirebilirsiniz.

İşte size buzdolabı temizliği için birkaç püf noktası

 • Öncelikle buzdolabını temizlemeye başlamadan önce kendi güvenliğiniz için buzdolabının fişini çekin ve ardından yiyecekleri çıkarıp tezgaha veya masaya koyun.
 • Buzdolabını temizlerken ister bir bölümü ister tamamı olsun içini boşaltmanızda fayda var. Sadece birkaç rafı silecekseniz, o zaman o rafın üzerindekileri boşaltın. Bu şekilde biriken kirleri, lekeleri daha kolay fark eder, ona göre daha temiz iş çıkarırsınız.
 • Çıkabilen raf veya plastik bölmeleri çıkarıp elde yıkayın. Sonrasında bol su ile durulayın. Buzdolabındaki her parçanın kirden ve deterjandan arındığından emin olun.
 • Buzdolabının tüm raflarına tek tek kontrol ederek bozulmuş veya tarihi geçmiş yiyecekler varsa atın.
 • Sebzeliği çıkarıp bozulan olup olmadığına bakın. Bozulanları ayıklayıp elden çıkarın. Sebzeliği deterjanlı su ile yıkayıp durulayın. Sonrasında taze sebze ve meyvelerinizi yerleştirin.
 • Sebzeleri naylon poşetlerle saklamamaya özen gösterin. Poşetten sebzeye sürekli bir plastik geçişi olur ve poşette duran sebze daha kısa sürede bozulabilir. Kağıt havluya sarıp veya pamuklu kumaş torbaya koyup sebzelik bölümünde saklayabilirsiniz.
 • Genelde yumurta, soslar ve içecekler kapak raflarında saklandığından bu bölüm daha çok kirlenebilir. Burayı küçük bir fırça ya da sert yüzeyli bir bez ile silmek daha etkili olabilir.
 • Buzdolabının içini temizlemek için küçük boy bir kovanın yarısını suyla doldurup içine bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin. İsterseniz deterjan yerine 4 yemek kaşığı sirke veya 2 yemek kaşığı karbonat da koyabilirsiniz. Sünger yardımıyla buzdolabının içini bu karışımla temizleyin.
 • Temizlik suyunun çok sıcak olmamasına özen gösterin. Kaynar su buzdolabının plastik kısımlarının çatlamasına neden olabilir.
 • Dondurucu bölümünü temizlemek için öncelikle dondurucuda buzlanma varsa buz çözdürme işlemini yapın.
 • Buzdolabının dondurucu bölümü No-Frost özellikli ise direk temizleyebilirsiniz. Fısfıslı bir şişe içine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat koyup şişeyi iyice çalkalayın. Dondurucunun her yerine bu karışımı sıkın ve sünger yardımıyla silin.
 • Buzdolabının lastiğini temizlemek için hiç kullanılmamış diş fırçasını hafif ıslatıp biraz karbonat döküp lastiğin iç kısımlarını rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sonrasında nemli bir bezle lastiği silin.
 • Buzdolabının hiçbir parçası nemli ya da ıslak kalmamalı. Mutlaka temiz, kuru bir bez ile kurulanmalı. Nemli ortamda bakterilerin üremesi daha kolay olur ve kötü kokular meydana gelebilir.
 • Temizlikte mikro fiber bez kullanmaya özen gösterin. Çünkü bu tür bezler kiri daha iyi toparlayıp, suyu daha çok emer. Temizliğe başlamadan önce iki tane mikro fiber beziniz hazır olsun. Silmek için ıslak, kurulamak için de ayrı bir beze ihtiyacınız olacak.
 • Ürünleri yerli yerine koyun. Yiyecekleri daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde saklamanın yolu dolap içi düzeninden geçiyor. Her ürünü kendi rafına yerleştirin.
 • En üst rafa et, balık ve tavuk, ikinci rafa süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri, alt kata yemekler ve sebzelik rafına sebzeleri koymak doğru bir tercih. Hatta bazı buzdolapların üst rafında et ve süt ürünleri için ayrı bir bölme de bulunur. Bu tür ürünleri öyle kapalı raflara da koyabilirsiniz.
 • Malzemeleri uzunlar arkada, kısalar önde olacak şekilde dizerek daha kullanışlı bir düzen yaratabilirsiniz.
 • Dolabın dış yüzeyini ve sapın etrafını da silip kurulayın. Gün ışığında silmeye özen gösterin. Bu şekilde iz leke kalıp kalmadığını daha iyi görürsünüz.

Bir Yorum Yaz

Buzdolabındaki Kötü Kokuları Gidermek ve Temizlik

↓ YAZININ DEVAMI 

Bir Yorum Yaz

Aynı kategorideki diğer yazılar: 3