Salep Nedir ? Salep'in Faydaları ve Anlam Kökü

↓ YAZININ DEVAMI 

Daha Fazla Detaylar

 
Daha Fazla Bilgi

Salep nedir ? Salep Faydaları

Kış Ayı içeceklerinden Salep

Kış Aylarında içimizi ısıtacak içecek olan salep günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. Salep fiyatı ile kalitesi doğru orantılıdır. Orijinal Salep KG Fiyatı 260 TL iken dışarıda 1 bardak salep için 9 TL rakam çok inandırıcı gelmemektedir.

Bu durum ile alakalı olarak çok fazla araştırma yapılmış ve satılan hazır salepler içerisinde salep olmadığı tespit edilmiştir. Aroma vericiler ile birlikte hazır paketlerde satılan salepler maalesef gerçek bir salep özelliği taşımamaktadır.

Salep daha tok ve kalın yapıya sahiptir. Saleplerin olmazsa olması Tarçındır. Tarçın bana göre en çok salep içerisine yakışmaktadır. Birde Tarçını irmik tatlısı üzerinde bayılırım J

Kış Aylarında gittiğim mekanlarda özellikle Salep siparişi vermekteyiz. Bunun sebebi soğuk bir kış günü hayal edin. Karlar ülkesinde hissederiz J Soğuktan totomuz donmak üzere giden eğer birde araba ile yola çıktıysak, Kaymadan ve kaza yapmadan kendimizi bir mekana atıyoruz. İlk gördüğümüz personele bana sıcacık bir salep ve bol tarçınlı olmasını istiyoruz.

Salep Hayatımızda büyük bir öneme sahip. Tadı ve lezzeti itibari ile Osmanlı Dönemlerinden bugünümüze kadar gelmiştir. Salep üzerine Konya, Hatay, Gaziantep, Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde özel Salep üzerine mekanlar yer almaktadır. Buda milletimizin Salep içeceğine karşı ne kadar sıcak baktığının bir kanıtıdır.

Peki Salep Nedir ve Anlam Kökeni Nedir ?

Salep kelimesi Latincede “orchis” olarak söyleniyor. Bu kelimenin Türkçe ’deki karşılığı ise salep olarak çevriliyor. Peki o zaman “sahlep” nereden çıktı diyebilirsiniz. Arapça da Sahlap olarak geçmesi ve dilimiz Arap kültürüne yakın olmasından dolayı Sahlep olarak söylenmektedir. Tabiki ne olursa olsun gerçek kelime anlamı ve öbeği olarak bakıldığında Salep olarak ele alınmalıdır ve Sipariş verirken tereddüt içinde kaldığımız anları artık geçip Salep demeliyiz.

Salep malzemesi Salepgiller familyasından gelen Tel Köklü, Otsu bir bitkidir. Kökünde 2 Tane yumru vardır gövdesi dik ve silindirimsidir.

Salep Faydaları Nedir ?

  •           Göğsü yumuşatır, öksürük ve bronşitte faydalıdır.
  •           Kabızlığı giderir. Basur memelerinde faydalıdır.
  •           Zihni çalışma gücünü artırır. Kalbi kuvvetlendirir.
  •           Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.
  •           Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  •           Vücudun ısınmasını sağlar.
  •           Cinsel gücü artırır.

Salep Fiyatları Nedir

 

Bir Yorum Yaz

Salep Nedir ? Salep'in Faydaları ve Anlam Kökü

↓ YAZININ DEVAMI 

Bir Yorum Yaz

Aynı kategorideki diğer yazılar: 17